VHODNÉ LÁTKY PRO vyšívání HAED, MS ... obrazů ...

   1) Aida a česká kanava jsou látky s čtvercovou vazbou. Tyto látky mají dírky pro vpich jehlou a vyšívá se z dírky do dírky, neboli přes jedno vlákno. Tyto látky nejsou vhodné k vyšívání půl křížků.

   2) Látky s plátnovou vazbou jsou značené Evenweave, Lugana, Jobelan, len... Na tyto látky se vyšívá přes 1, nebo 2 vlákna.

Co je to Evenweave? : je to česky etamín - je to látka s plátnovou vazbou, říká se tak čemukoliv, co tuto vazbu má. Různí výrobci mají různé názvy - Jobelan, Monaco, ale vždy se jedná o evenweave. Zásadní rozdíl je také v tom, co materiál obsahuje za složení. Některé jsou 100% bavlna, jiné s různou příměsí. Evenweave je cokoliv s plátnovou vazbou, tedy i naši perličku lze nazvat "Evenweave".

Počet křížků na 1 cm je dán hustotou vazby. Čím vyšší číslo, tím je vazba hustší a křížky drobnější. Zahraniční látky jsou označovány "ct", neboli "count", to znamená počet vláken na palec (palec je přibližně 2,54 cm) Při výběru látky POZOR na složení materiálu, ne všechno je ze 100% bavlny! Jakákoliv příměs může ovlivnit kvalitu materiálu!!

aida 16 ct

6 kř. / 1 cm

2 vlákny

aida 18 ct

7 kř. / 1 cm

1 nebo 2 vlákny

aida 20 ct

8 kř. / 1 cm

1 vláknem

kanava 7

7 kř. / 1 cm

2 vlákny

evenweave, len / 25ct

10 kř. / 1 cm

1 vláknem, přes1 nitku

evenweave, len / 32ct

6 kř. / 1 cm

2 vlákny, přes 2 nitky