JAK ZAČÍNÁM VYŠÍVAT


VYŠÍVAT ZAČÍNÁM OD STŘEDU, abych měla výšivku přesně uprostřed látky. Střed látky najdu tak, že ji přeložím na půl po délce a pak kolmo zase na polovinu. Tímto přeložením vznikne čtvrtina. Tam, kde se přehyby protnou, mám střed. Na předloze si tímto způsobem propojím šipky horní - dolní, pravá - levá, jsou vyznačeny na okrajích! Tam, kde se protnou, mám střed v předloze. První křížek začínám barvou, které je v daném místě nejvíce. Mám největší pravděpodobnost, že se nepřepočítám. Vytvořím si tak současně i základ pro rubové čisté zapošití!


STYL VYŠÍVÁNÍ


Každý má svůj STYL VYŠÍVÁNÍ. Někdo vyšívá po řádkách, já vyšívám po mapách. Začínám spodním stehem od shora dolů a krycím stehem se vracím nahoru. Moje krycí stehy směřují doprava. Je jedno, který směr si kdo zvolí! Důležité je, aby byly všechny krycí křížky vedeny jedním směrem po celé výšivce. V opačném případě by byla výšivka neúhledná a při pohledu by křížek stejné barvy, barvu změnil! V rubu výšivky mám vodorovné řádky, které mě slouží k zapošití bavlnky. V žádném případě nedělám v rubu uzlíky!! Nejenom že kazí vzhled, ale časem se i uvolní a rozvazují!!


JAK PERU VÝŠIVKY


Pro PRANÍ i máchání mám stejnou teplotu vody. Výšivky peru v gelovém prášku na praní tak, že je povaluji ve vodě z jedné strany na druhou. Nikdy v rukách nemačkám, neždímu. Stejným způsobem i máchám. Do posledního máchání dávám trochu aviváže a trochu tekutého škrobu. Výšivku položím na již připravený froté ručník a druhým ji přikryji, aby se přebytečná voda vsákla. Nechám chvíli vodu vsakovat a ihned žehlím. Na žehlící prkno si dám dva měkounké froté ručníky, aby se mohla do ručníků ještě voda vsakovat. Žehlím rubovou stranu přes plátno, do úplného vysušení. Výšivku na žádnou stranu nevytahuji, aby nebyla křivá, což by bylo špatné pro případné rámování! Zatím se mě nestalo, že bych měla výšivku poničenou nesprávným praním ...


Přeji všem mnoho krásných chvilek u vyšívání !

Jajka