"MIRABILIA"

JAKÉ POUŽÍVÁM JEHLY"Tupá jehla"


   Není jehla jako jehla. Pro tvorbu křížkové výšivky jsou určeny jehly S TUPOU ŠPIČKOU (aby nepropichovala jednotlivá vlákna podkladové látky ), a také s delším ouškem (aby bylo možno protáhnout více vláken
2-6). Jehel vhodných pro křížkovou výšivku je hned několik druhů a velikostí, od různých výrobců. Každý má potřebu jinou. Někomu více vyhovují jehly malé a tenké s malým ouškem, někomu více větší a tím pádem i silnější, s velkým ouškem ... Moje první jehly byly "KOPYTA"- ty co byly přiložené ve vyšívací sadě. Protože mě jedna jehla na sadu nikdy nestačila (ztráta, lenost převlíkání ...), koupila jsem si ještě jehly DMC, ale již menší velikosti. Jehly ze sad jsem přestala používat, na moje gusto jsou moc tlusté. Tím pádem mám také doma slušnou sbírku nepotřebných jehel.


"Jehly PERMIN"


  O něco později jsem přešla ke zn. Permin, u tohoto výrobce jsem už zůstala. Jelikož mě všechny jehly předešlé, po nějakém čase vyšívání začaly černat, některé dříve, ale po několika dnech všechny, a to bez rozdílu. Akce čisté a neupocené ruce černání nezabrání. Někomu zčernávají jehly velice rychle! Dokonce i ty zlaté, i ty se zlatým ouškem se nejdříve ošouchají a následně zčernají také, poté pak špatně prokluzují a také ušpiní látku!! Jediný rozdíl ve výběru jehel je snad jenom vlastní pocit a cena!! ... a tak beru jehly jako spotřební zboží a po opotřebení následuje "akce koš". Pro vyšívání korálkových Mirabilií jsem si pořídila několik druhů tupých jehel zn. Permin. Nejraději mám ty zlaté, nebo se zlatým ouškem. Mám pocit, že jsou kvalitnější (alespoň na nějaký měsíc ...) (OBRÁZEK).


"Jehly na korálky"


  Na přišívání korálků jsou jehly speciální, které jsou dlouhé a tenoučké s malinkým ouškem. Já tyto jehly nepoužívám, protože se jehla prohýbá a korálky z ní vyskakují. Velmi špatně se mě s ní pracuje. Vzhledem k tomu, že s křížky současně přišívám i korálky, znamenalo by to pro mě neustále jehlu vyměňovat. Se speciální jehlou na korálky nejde vyšívat! Má ostrou špičku a špatně se s ní strefuje mezi vlákna lnu, většinou vlákno rozpůlí! Já používám tupé jehly č.28 zn.Permin. Korálky se krásně protáhnou a já mohu bez problémů vyšívat a současně přišívat i miniaturní korálky, aniž jsem nucena převlékat jehlu! Nevýhodou těchto malých jehel je to, že se časem také prohnou jako šavle, nebo se zlomí v oušku! Ty velké jehly zase zanechávají roztažené díry ve lnu, jak od hřebíku :-(( což mě velice vadí.


"Jehly na Kreinik"


Když ale vyšívám kovovou nití, raději volím silnější jehlu (č.26 zn.Permin), snadněji se navléká Kreinik do ouška a vnitřní část ouška není tak ostrá, aby zničila ihned návlek a také se lépe protahuje kreinikový souček za ouškem!! Díry po vpichu vyplní samotný Kreinik, jelikož je silnější.


Jajka