"MIRABILIA"

JAK VYŠÍVÁM S KOVOVOU NITÍ"DMC"


   Když jsem začala vyšívat kovovou nití, nejprve jsem se setkala s metalickou nití DMC. Tato nit je opravdu pro otrlé, nebo již zběhlé vyšívačky, které ji zvládnou bez vzteku a lamentování. Já se vztekám, jen když ji vidím v klíči u předlohy napsanou!! Tato nit se všelijak kroutí, podél návleku se sukuje, odírá se v oušku jehly, konce návleku se třepí, mnohdy nepomůže ani krátký návlek!! Vyšívat dvěma vlákny s kovovou nití DMC je za trest. Udržet pohromadě tyto dvě vlákna, aby utvořily krásný křížek, je téměř nemyslitelné!! Nebudu mluvit o celkové spotřebě této nitě, protože, ani ne v polovině návleku se stává nit nepoužitelnou!! Navlékání do jehly je časově opravdu náročné, konce vláken vsunout do ouška je nadlidský úkol ... Jímala mě hrůza, když jsem uviděla předlohu Garden Verses!! Nejenom že se tam vyšívá kovovou nití DMC, ale i docela dost tvíduje kovovou nití!! Měla jsem strach, že výšivku zkazím právě touto nití,tímto tvídováním. Opravdu se mě křížky nelíbily, byly kostrbaté a škaredé, přestože jsem dělala krátké návleky ... A tak jsem je raději vypárala. Navlékla jsem jedno vlákno, za ouškem jehly udělala souček ( foto dole ) , každý křížek jsem obtáčela dvakrát, jak spodní, tak krycí ( vrchní ). Ejhle, křížek byl krásný a spotřeba jak má být!! Vždy po ustřižení návleku jsem si udělala na obou koncích souček ( jak u zbývajícího přadénka, tak na ustřiženém návleku ) , aby se vlákna nedvojily, netřepily před dalším použitím. Souček na konci návleku ponechávám na povrchu látky a po utvoření několika křížků, opatrně odstřihnu a zbytek konečků kovové nitě protáhnu do rubu látky.


"Tvídování"


  TVÍDOVÁNÍ ( 1 vlákno kovové nitě DMC a jedno vlákno DMC bavlnky) jsem dělala tak, že jsem si navlékla každé vlákno do jedné jehly. Nejdříve jsem si vyšila spodní steh jedním vláknem DMC bavlnky a vzápětí jsem ten stejný steh vyšívala kovovou nití DMC. Krycí steh jsem dělala tím stejným způsobem, nejprve DMC bavlnkou a vzápětí kovovou nití DMC. Způsob sice pracnější, ale výsledek je nádherný!! Před zapošitím souček u ouška jehly rozvážu a zapošiji stejně jako s bavlnkou, pod již vyšité křížky v rubu výšivky!!


"Závěrem"


  Tato kovová nit DMC lze nahradit Kreinikem, nebo PB kovovou nití, pouze je o něco málo dražší! Tuto skutečnost jsem zjistila, ihned po dokončení GARDEN VERSES. Škoda, mohla jsem si ušetřit mnoho nervování a vztekání se :-))"Ukázky"


Smyčka za ouškem

Kreinik

Kovová nit PB

Tímto způsobem si dělám smyčku za ouškem jehly

Cívečky s Kreinikem

Kovová nit~Petite Treasure Braids


Přeji všem krásné chvilky u vyšívání !


Jajka