"MIRABILIA"

JAK VYŠÍVÁM S WISPEREM"Navlékač"


   Když jsem poprvé uviděla Wisper, zalekla jsem se. Nevěděla jsem, jak se bude touto chlupatou nití vyšívat. Měla jsem strach, že celou výšivku pokazím právě tímto Wisperem. Můj první návlek byl pro mě dost stresující. Pro mohérové chloupky nešla nit navlíknout do ouška jehly. Zvolila jsem tedy větší jehlu, kde byl předpoklad většího ouška. Problém byl v tom, že se tvořily dírky ve lnu a výsledek byl dost děsivý. Zašla jsem si do obchodu s vyšívacími potřebami a koupila si navlékač nití. Zadařilo se, já mohla vyšívat s Wisperem i malou jehlou. Nejdříve jsem si vyšila všechno okolo bavlnkami, teprve poté jsem vyšila volná místa Wisperem. Bála jsem se, že se mě budou chloupky z Wisperu všívat do bavlnek.


"Kartáček"


  Moje netrpělivost mě donutila vzít do ruky kartáček a vyčesat chloupky na povrch, abych se mohla pokochat "kožešinkou". Ó, jaká to byla chyba. Každý návlek bavlnky byl rázem obalený těmito chloupky a já musela dávat veliký pozor, abych je nevšívala do křížků. Byla to naprosto zbytečná práce, kdybych si počkala na dokončení obrazu, ušetřila bych si zbytečný stres a nervy. Dnes už pročesávám Wisper, až mám zcela dokončenou, a také vypranou výšivku!


"Vyšívání"


  Wisperem se vyšívá jedním vláknem a hlavně se musí dělat malé návleky!! Dlouhý návlek by se tím neustálým protahováním látkou zcela odchlupatil a polovina návleku by byla bez chloupků. Pouze silonové vlákno by zůstalo, které je již nepoužitelné. Aby mě ouško jehly neodíralo chloupky, dělám si těsně za ouškem jehly malinký souček, stejný jako u Kreiniku. Součkem zamezím pohybu vlákna. Wisper se mě neodírá a já mohu použít návlek do samého konce. Před zapošitím tento souček rozvážu, abych mohla bezpečně a jednoduše zapošít, stejně jako s bavlnkou, pod již vyšité křížky v rubu výšivky!"Ukázky"


Navlékač nití

Mohérová příze Wisper

Kartáček na Wisperu

Navlékač nití

Kartáček na pročesání Wisperu


Přeji všem krásné chvilky u vyšívání !


Jajka