MOJE ORCHIDEJE

 

"Bestiář"

 

Každý, kdo pěstuje nějaké rostlinky, dříve, či později se setká s "nezvanými hosty", kteří dokáží znepříjemnit radost z pěstitelských úspěchů. Všechny choroby jsou způsobeny nesprávným pěstováním, pokud si je nevědomky rovnou nedonesete domů přímo s rostlinkou od prodejce, nebo pěstitele. Ani já jsem nebyla ušetřena a tak se budu postupně o ně dělit s Vámi a zároveň popíšu i jejich následnou likvidaci.

 

Slimáci, plži ...

 jsou to měkkýši s ulitami, či bez nich. Způsobují na orchidejích škody především v noci a to tím, že ničí květy, listy, stonky, hlízy i kořeny a to tak, že je okusují. (dole je ukázka jednoho mého  poničeného květu slimákem) V listech vykusují nepravidelné otvory. Poznáme to i tím, že po sobě zanechávají zaschlý, perleťově lesklý sliz. Daří se jim hlavně na vlhkých místech, kde kladou skupiny bělavých lesklých vajíček, která se pak v závislosti na prostředí mohou vyvíjet během 3 týdnů, až několika měsíců. Jelikož ani moje Cymbidium nebylo tohoto nezvaného "hosta" ušetřeno, byla jsem nucená se s ním urychleně vypořádat. Nejprve jsem omotala vatou stonek, ale po dvou dnech jsem našla tuto překážku překonanou. Druhá nástraha, která se míjela účinkem byl salátový list. Ani na tuto nástrahu se mi nedařilo slimáka nalákat a poté odstranit. Třetí můj pokus byl, nechat celý květináč, až po pahlízy ponořený v dešťovce a čekat, dokud nevyleze ven. Hurá, podařilo se, tato volba byla účinná! Čekala jsem na něj až do půlnoci!! Na fotu je vidět, jak se mu v "Cymbidium" líbilo, je to pořádný kus, co? :o))
Nyní budu doufat, že nestačil naklást vajíčka ...

Jak na ně a prevence ...

Při napadení orchidejí a jiných rostlin můžeme použít Mesurol Schneckenkorn. Jsou to modré granulky, které se za vlhka nerozpadají. Aplikují se rozhozením po povrchu substrátu. Při pravidelném letnění je dobré při přesazování raději Mesurol přimíchat už přímo do připraveného substrátu, jako prevenci.

 

Moje Cymbidium napadené slimákem

 

  Popálení listů sluníčkem ...

 Popálení sluncem je důsledkem přehřátí listu nad 40 ºC. Následkem popálení postižená tkáň odumírá a dochází ke vzniku tzv. nekrotické skvrny. Tyto popáleniny jsou typické a těžko zaměnitelné např. s houbovou chorobou.

Jak na odstranění a prevence ...

Jelikož popálený a poškozený list není schopný se již nikdy zregenerovat, je nutné odstranit tuto část listu a následně ošetřit řeznou ránu rozdrceným dřevěným uhlím, nebo nějakou jinou dezinfekcí, která vysuší řez listu. Jedná se hlavně o rostlinky se silnými dužnatými listy. Já jsem použila uhlí na grilování. Pokud chceme předejít popáleninám, je nutné včasné a dostatečné zastínění, ale pomáhá také časté větrání, či drobné rosení, obzvlášť v letním období je to nutnost. Já ochlazuji okolí rostlin vodou, nebo je postavím přímo na oblázky zalité vodou, jelikož některé orchideje nesnáší rosení.

 

Moje popálení listu orchideje ...

 

Letnění a jeho rizika ...

Při letnění orchidejí jsou určitá rizika, která pěstitele nemile překvapí. V nestřeženém okamžiku  mi kobylka okousala mladé lístky u Restrepií. Než jsem na to přišla, už byla škoda na několika lístcích dokonaná :( Ještěže se tyto orchidejky velice rychle a ochotně rozrůstají, ale přesto mi to bylo líto :(

 

Nezvaný ničitel - kobylka ...