MOJE ORCHIDEJE

 

"Hnojení a zálivka"

 

Když orchideje nekvetou, tak to může mít několik základních důvodů. Velmi častá chyba je přelití, nebo přehnojení a to pak může rostlina přijít o kořeny. Pokud chceme vytvořit vhodné podmínky k pěstování, je dobré znát rodové i druhové jméno orchideje, popř. hybridní "rodiče", jelikož se od toho odvíjí nároky na pěstování, které jsou nutné rostlinkám zajistit (vhodné stanoviště a jeho teplota, světlo, zálivka a hnojení, rosení a vlhkost, atd ...). Příliš teplé, nebo naopak studené stanoviště může ovlivnit nakvétání orchidejí, jelikož některé orchideje jsou teplomilné a jiné zase chladnomilné. Některé orchideje potřebují tzv. "období klidu", aby nabraly novou sílu před dalším kvetením. V tomto období se snižuje teplota, omezí se zálivka a nehnojí se, nebo minimálně. Někdy orchidej odmítá kvést i chybným přesazením. Nejideálnější čas pro přesazování je ihned po odkvětu, nebo v růstovém období. Já po přesazení nějaký čas rostlinku nehnojím, než si zvykne a trošku se v "novém prostředí" zregeneruje. Pokud se zvolí při přesazování o dost větší květináč, květů se rovněž nemusíte dlouho dočkat!

 

Zálivka, dešťovka ...

V letním období zalévám orchideje jenom dešťovkou, je ideální pro všechny orchideje. V zimním období, kdy je nedostatek dešťovky(sněhu), používám odstátou užitkovou vodu s destilovanou a to v poměru 1:1, aby se příliš kořeny nezasolily. Vandy zalévám pouze dešťovou, nebo destilovanou vodu. Vždy mám zálivku ohřátou na pokojovou teplotu, nikdy nezalévám studenou!!

 

Hnojení

Než jsem objevila tuto řadu homeopatických přípravků BIPLANTOL, hnojila jsem tyčinkami, které jsou určeny pro orchideje. Tato tyčinka se aplikuje přímo do substrátu a vydrží zhruba 3 měsíce. Zda je to, či ono hnojivo dobré, lepší, nejlepší v dané chvíli nemohu říct, jelikož je příliš krátký čas na úvahy. Až časem se k tomuto tématu vrátím a obohatím o zkušenosti. Někde na internetu jsem se dokonce dočetla, že pěstitel nepoužívá žádné hnojivo a orchideje kvetou, jako o život, tak si pak vyberte :o))

BIPLANTOL vital NT

Toto je homeopatický přípravek pro zvýšení obranyschopnosti rostlin a k posílení před napadením plísněmi. Tento přípravek posiluje obranyschopnost proti hmyzím škůdcům, umožňuje regeneraci oslabeným, či jinak stresovaným rostlinám, aby se v krátké době opět zregenerovaly. BIPLANTOL vital NT podporuje růst květních výhonů, růst nových kořenů, listů ... Účinné látky jsou přijímány jak kořeny, tak listy. Neaplikuje se na květy!! Aplikuje se během vegetační periody od jara do podzimu v pravidelných 1-2 týdenních intervalech, u některých orchidejí lze i celoročně, vždy přímo se zálivkou a v doporučeném dávkování. (2ml (cca30 kapek) BIPLANTOL vital NT na 1l zálivkové vody)

Účinek:
- Reguluje a aktivuje látkovou výměnu rostlin
- Zvyšuje odolnosti rostlin, stromů a zeleniny vůči škodlivým organismům a napadení plísní
- Obnova zdravé symbiózy mezi rostlinou(kořeny) a půdními organismy
- Podpora růstů kořenů
- U orchidejí podpora růstu květních výhonů

BIPLANTOL contra x2 Aromaterapie

Je to přípravek ke zvýšení odolnosti proti kousavému a savému škodlivému hmyzu na rostlinách, pro preventivní a opakované použití. BIPLANTOL contra X2 slouží také k posílení a ochraně rostliny. Působí pozitivně na metabolismus rostliny a snadněji stimuluje vlastní obrannou sílu proti škodlivému hmyzu. BIPLANTOL contra X2 je hotový postřikový roztok, který není třeba ředit. Pro prevenci se aplikuje rozprašovačem pravidelně každých 6-8 týdnů na horní i dolní stranu listů. V případě napadení škůdci se postřikuje častěji. Pokud se zředí 30 ml s 1l vody, může se aplikovat na rostliny každý týden. Účinné látky jsou přijímány listy.

Účinek:
- působí ihned
- neškodné pro člověka, zvířata i rostliny
- nemá negativní vliv na včely
- posiluje rostlinu před napadením škůdci
- prevence proti napadení škůdci

BIPLANTOL Guano

Toto je organicko-minerální kapalné hnojivo, které zajišťuje kvalitní výživu rostlin. Účinné látky jsou přijímány kořeny. Biplantol Guano se přidává do zálivky v koncentraci
3 ml na 2 l vody. Doporučené použití je 1x za 14 dní.

Účinek:
- působí ihned a dlouhodobě
- kvetení je bohatší a květy jsou pestrobarevnější
- vede ke zdravému a silnému růstu
- posiluje rostlinu

 

vyrábí:
Bioplant Naturverfahren GmbH
D-78467 Konstanz
www.biplantol.de

Tyto přípravky lze zakoupit i v ČR a to :
www.biplantol.cz