TERESA WENTZLER

 JAK OBRAZY TERESY WENTZLER VYŠÍVÁM JÁ

------------------      "Předloha"     ----------------

DIAGRAM je tištěný černě na bílém papíře, z velké části připomínající šifru. Každý symbol ukazuje přesně, jaká barva (nebo kombinace barev) bude pro každý steh. Každý čtvereček v předloze reprezentuje steh a každý symbol uvnitř každého čtverečku značí, jakou barvou (nebo kombinací barev) se bude vyšívat jednotlivý křížek. Každý symbol na diagramu značí jeden steh (buď celý nebo částečný) nebo taky jeden korálek. Já si nejprve udělám dostatečně velkou kopii předlohy. Jelikož v předloze je mnoho půlkřížků a v malé kopii by splývaly, stejně tak by se velice obtížně určovala totožnost značky. Vyšívá se každý křížek 2 VLÁKNY PŘES 2 NITKY, bavlnkami DMC, pokud není v instrukcích psáno jinak.

------------------      "Tvídování"     ----------------

TVÍDOVÁNÍ,  nebo-li  MÍCHÁNÍ BAREV ... Co dělá Teresu Wentzler Teresou, je právě tvídování. Všechny její obrazy jsou vyšívané touto technikou. Široká škála barev DMC bavlnek, skvěle umožňuje techniku nazvanou tvídování neboli míchání, je to použití dvou různých barevných vláken (DMC) v jehle najednou. Mimořádné barevné efekty a přechody, jsou dosaženy právě touto technikou. Tvídování není obtížné, ale je to náročnější na organizaci ve vyšívání, protože seznam se značkami v klíči je opravdu velice dlouhý!! Pro vyšití jednoho obrazu je třeba až 100 barev bavlnek DMC!! Ale, myslím si, že výsledek stojí za to.

------------------      "Rozměr látky"     ----------------

VELIKOST LÁTKY si pečlivě přepočítejte, pokud jste si koupili kompletní sadu!! Mnohdy bývá šikmo střižená, nebo se nedá upevnit do bubínku či rámu. Také je třeba, aby zbyl okraj ještě pro zarámování obrazu. Aby se mě okraje netřepily, raději si látku ihned oentluji.

------------------      "Návod"     ----------------

INSTRUKCE k vyšití obrazu, jsou vždycky součástí každé předlohy nebo kompletní sady.Obsahují veškerý postup, zadní stehování, speciální stehy ... Velmi důležitou částí je zadní stehování, toho je v každé předloze snad kilometry!! Podtrhuje konečný výsledek obrazu. Stejně tak kovová nit Filament, ta se obvykle míchá s jedním vláknem DMC. U kouzelníka se dokonce pták nejprve vyšil křížkem a poté se ještě jednou vyšíval pouze gobelínovým stehem kovovým vláknem Filament přes již vyšitý křížek.

... časem doplním o další poznatky, ukázky, ...

Jajka